do mieszkania,  drzwi

Dlaczego nie zmienić drzwi na szklane

Można nie mieć drzwi pomiędzy pokojami, miedzy pokojem a korytarzem, ale trzeba posiadać drzwi zewnętrze oraz do pomieszczeń sanitarnych. Wybranie odpowiedniego modelu zależy od wielkości mieszkania, domu, pokoju oraz upodobań domowników. Mało kto, decyduje się na szklane – w całości – drzwi w mieszkaniu, chyba że jest to wyjście na taras albo do ogrodu. Jednak w takiej sytuacji są one połączone z oknami, więc nie zawsze myśli się o nich jako o drzwiach w pełnym tego słowa znaczeniu. Inaczej jest ze szklanymi elementami w drzwiach, zarówno wejściowych, jak i pomiędzy pokojami.

Zazwyczaj są one chętnie wybierane, ponieważ dzięki nawet niewielkim szybkom nie ma się wrażenia, że jest się zamkniętym na zawsze i pokój nie zmniejsza się optycznie. Do tego wpada przez nie światło, więc jest to dodatkowe doświetlenie pomieszczenia, zwłaszcza takiego, w którym są małe okna. W przypadku drzwi wejściowych pełnią one funkcje ozdobne i jednocześnie pozwalające zobaczyć kto nadchodzi, zastępują tym tradycyjne wizjery. Szyby mogą być przezroczyste, matowe, kolorowe, w zależności od upodobań i chęci, ale nie są koniecznością. Jednych zachwycają, innych nie. Ważniejsze jest, aby drzwi dobrze chroniły, zarówno dom, jak i poszczególne pomieszczenia. Między nimi a ościeżnicą nie powinno być żadnych szczelin, aby nie przedostawało się przez nie powietrze, które może znacząco wyziębić pomieszczenie.

Wówczas trzeba pod nie podkładać koce, dodatkowo uszczelniać, co może sprawiać problem. Dotyczy to przede wszystkim drzwi wejściowych, które powinny być szczególnie odporne. Jeżeli zimą zauważy się, że przeciekają lub pozwalają wpadać do środka płatkom śniegu, wtedy trzeba poważnie zastanowić się nad ich wymianą na lepszy model. Istotnym elementem każdych drzwi są również klamki. Dla niektórych jest to jedynie niepozorny element, dla innych coś naprawdę istotnego. Wśród nich również można wybierać. Z łatwością znajdzie się tradycyjne, okrągłe oraz takie, które mają wbudowany w nie zamek. Wystarczy przekręcić i drzwi są zablokowane.