akcesoria

Wyposażenie do nowego mieszkania

Malowanie ścian, kafelki w łazience, panele, ozdoby i dekoracje sprawiają, że mieszkanie wygląda ładnie i przytulnie. Dla dopełnienia całego wyposażenia montuje się również drzwi, chociaż ze względu na upodobania i projekt mieszkania – albo domu – nie we wszystkich pomieszczeniach. Duże pokoje lub salony często nie posiadają takiego dodatku, chyba że jednocześnie służą za sypialnie. Jednak i wtedy są najbardziej wyróżniającymi się ze wszystkich drzwi w mieszkaniu. Bardzo często nie są otwierane w tradycyjny sposób, przy pomocy klamki, lecz przesuwane w bok.

Wymaga to jednak poświęcenia jednej ściany lub przynajmniej jej połowy na nie zastawianie jej meblami i nie wieszanie na niej żadnych obrazów. Dzięki temu drzwi można swobodnie przesuwać. Jeżeli pokój nie ma bardzo dużych gabarytów w takiej sytuacji warto wybrać drzwi, które posiadają szybki. Nie na całej szerokości, lecz po pięć lub sześć szybek – okrągłych albo kwadratowych – które sprawiają, że drzwi wydają się lżejsze i mniej przytłaczające. Taki sposób oddzielenia pokoju od reszty mieszkania sprawia, że dociera do niego mnie dźwięków i domownicy nie przeszkadzają sobie ani w pracy, ani w czasie odpoczynku. Wybieranie drzwi, które mają znajdować się wewnątrz mieszkania również powinno odbywać się z zachowaniem pewnych zasad. Przede wszystkim warto wybierać takie drzwi, które nie przytłoczą przesadnie całego loku.

W domu jednorodzinnym, zwłaszcza dużym, nawet masywne drzwi mogą nie robić takiego wrażenia, ale w mieszkaniu zaczęłyby dominować nad wszystkim innym. Z tego powodu warto wybierać nie tylko lekkie, drewniane drzwi, ale także częściowo przeszklone. Nie musi to być jasne szkło, które odebrałoby prywatność osobie znajdującej się w pokoju. Do wyboru jest szkło matowe, niewielkie okienka wypełnione kolorowymi szybkami, np. żółtymi. Nie tylko pozwalają one przenikać niewielkiej ilości światła, ale również dają ciekawy efekt wizualny – zwłaszcza kiedy są kolorowe. Podobnie różne mogą być zamontowane w drzwiach klamki, tradycyjne, srebrne, złote albo okrągłe.