drzwi

Solidne drzwi antywłamaniowe

Nie da się ukryć, że funkcją drzwi nie jest tylko ozdabianie mieszkania od zewnątrz, lecz jego chronienie. Wewnątrz domu lub mieszkania mają one zapewnić prywatność, ciszę, ciepło. Nie można o tym zapominać urządzając lub projektując dom, ponieważ wiele od nich zależy. Obecnie ma się wiele do wyboru, ponieważ liczne sklepy – supermarkety i prywatne – które zajmują się sprzedażą drzwi oferują najróżniejsze modele. Decydując się na zakup pierwszych albo nowych drzwi trzeba zdawać sobie sprawę z tego, czego się od nich oczekuje oraz do jakiego pomieszczenia mają być przeznaczone. Drzwi wejściowe powinny różnić się od tych, które znajdą się wewnątrz domu.

Przede wszystkim powinny być wykonane z grubszego materiału. Zazwyczaj jest to drewno, które jest nie tylko stosunkowo lekkie, ale i na tyle grube, że chroni przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi – deszcz, śnieg, wiatr, mróz. Trzeba jednak dowiedzieć się czy drzwi nie będą wymagały dodatkowego uszczelnienia w postaci pianki. Czasami zwłaszcza, jeśli wyjście z mieszkania jest bezpośrednio na zewnątrz zamiast pianki, można zamontować podwójne drzwi, które będą chroniły podwójnie. Nie tylko przed chłodem i deszczem, ale również przed nieproszonymi gośćmi. Drzwi zewnętrzne mają za zadanie zabezpieczać mieszkanie przed intruzami, przed kradzieżą, czyli zapewnić domownikom bezpieczeństwo.

Nic więc dziwnego, że poza drewnianymi modelami pojawiają się również modele częściowo metalowe lub w pełni metalowe albo z wzmocnionymi ościeżnicami, które sprawiają, że drzwi są dodatkowo mocno osadzone. Najnowsze modele mają zapewniać bezpieczeństwo nawet, w razie pożaru. Metalowe drzwi są zazwyczaj bardziej masywne, chociaż mnogość rodzajów sprawia, że można dopasować je zarówno do mieszkań, jak i domków jednorodzinnych. Do używania wewnątrz nie są one polecane, ponieważ przytłaczają pomieszczenie burząc jego harmonię. W zależności od upodobań można wybrać zarówno kolor, jak i kształt klamek, które będą się znajdowały się w drzwiach.