do domu,  do mieszkania,  drzwi

Moda na ekstrawaganckie drzwi

Może wydawać się to zaskakującej jednak tak, jak istnieją style w modzie, tak istnieją style w drzwiach. Łatwo zauważyć, że modele, które kiedyś mieli wszyscy, dzisiaj są rzadkością. Wielkie szyby w drzwiach w domu lub drzwi wejściowe obite pianką i materiałem, należą już do przeszłości. Obecnie królują bardziej nowoczesne modele, których jest niezwykle dużo. Można natknąć się na nie w supermarketach zajmujących się wyposażeniem domów, w sklepach zajmujących się jedynie drzwiami lub u prywatnych przedsiębiorców, np. stolarzy, którzy wykonują drzwi i ościeżnice na zamówienie. Dzięki tak dużemu wyborowi można spełnić swoje marzenia o idealnym uzupełnieniu wnętrza poprzez odpowiednie drzwi, które będą oddzielać od siebie pokoje lub które będą pokazane światu jako drzwi wejściowe.

Do nich przykłada się szczególną staranność, ponieważ nie mają tylko oddzielać domu od świata zewnętrznego. Mają również zapewnić ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz nieproszonymi gośćmi, więc nie mogą być lekkie i delikatne. Powinny mieć swoją masę, chociaż nie być przytłaczające. Mogą być nieco grubsze niż drzwi między pokojami, ale przede wszystkim trzeba zamontować ościeżnice, które będą je dobrze trzymały. Dzięki temu drzwi utrzymają się długo i stabilnie na swoim miejscu bez wypaczeń i powstawania szczelin, które będą wymagały dodatkowego uszczelnienia, np. pianką. Jeszcze kilka lat temu modne były drzwi z metalową warstwą lub w całości metalowe, jednak ze względu na ich wagę oraz masywność nie każdemu się podobają i nie zawsze pasują.

W domach jednorodzinnych często pojawiają drzwi z witrażami lub szybami, które dodają fasadzie lekkości. Do domków tego typu pasują takie modele, jednak nie sprawdzają się w przypadku mieszkań w bloku, kiedy codziennie po klatce schodowej, czyli obok nich przechodzi dużo osób. Byłoby to niekomfortowe. Różne trendy można zaobserwować również przy wyborze klamek. Swego czasu popularnością cieszyły się okrągłe, obecnie jak najprostsze – srebrne lub grafitowe.